רגע לפני סיום מושב החורף

קידמנו השבוע שלושה חוקים במליאה ובוועדות: חוק שאוסר על השחתת מודעות נשים במרחב הציבורי; חוק מלגות לימודים לחיילים משוחררים וחוק המעניק נקודות זיכוי מוגדלות לעולים חדשים.

אתמול הכנסת יצאה לפגרה של חודש וחצי, גם כדי לתת לעובדים וביניהם משמר הכנסת, צוותים מקצועיים, נותני שירות, מנקים ומנקות הפסקה, אחרי 8 חודשים רצופים של עבודה בשעות לא שגרתיות. וגם כדי שלחברי הכנסת תהיה הזדמנות לבוא לשטח, להקשיב לציבור ולתכנן חקיקה למושב הבא ולחוק התקציב שמתקרב.

במהלך הפגרה ועדות הכנסת והמליאה סגורות, אבל אני אמשיך לכנס את ועדת הכספים מידי שבוע, כדי לקדם את התוכנית הכלכלית של שר האוצר, למתן נקודות זיכוי להורים וגם למענק סיוע מוגדל לעובדים בשכר נמוך.

אמשיך לעדכן גם מהפגרה.

שלכם, אלכס קושניר.

בפרלמנט

הצעת חוק ממדים ללימודים עברה בקריאה ראשונה!

את המאבק הזה התחלתי כשהגיעו ללשכתי באופוזיציה לוחמים משוחררים, וסיפרו לי על ההחלטה התמוהה להתנות להם את התואר האקדמי שמגיע להם בשעות התנדבות. במהלך דיוני התקציב דרשתי להקצות 100 מיליון ₪ לתקצוב המלגות- ללא שום התניה! אני שמח לבשר שהשבוע זה סוף סוף קרה, התוכנית שיזם אביגדור ליברמן כשר ביטחון, ותקצב כשר האוצר- עבר בקריאה ראשונה.

אצלנו מילים הופכות למעשים. הוכחנו ונמשיך להוכיח שמי שנותן למדינה מקבל בחזרה.

תומכים בתושבים חוזרים מאוקראינה

בתחילת השבוע יזמתי דיון דחוף בוועדת הכספים, כדי לדון בסיוע לתושבים חוזרים מאוקראינה. היום תושב חוזר נכנס אוטומטית לחוב בביטוח לאומי כדי לקבל שירותי רפואה, מצב שאינו מתקבל על הדעת בתקופה כזאת. לכן בדיון ביקשתי להגיע למנגנון קיזוז שיאפשר קבלת ביטוח מהיום הראשון- ללא חוב עתידי. בנוסף, קראתי לנציגי הממשלה להגדיל את חבילת הסיוע, בנוסף להבטחת הכנסה ל-3 חודשים.

בדיון גם העליתי את סוגיית הסטודנטים הישראלים שלומדים באוקראינה, ואני מברך על הצהרתו של נשיא אוני' בן גוריון, שאמר שיפתח את שערי האוניברסיטה להמשך לימודיהם, ובטוח שאחריו יעשו עוד אוניברסיטאות בארץ.

שמים סוף להשחתת מודעות נשים

כולנו מכירים את התופעה המכוערת של השחרת פני נשים במודעות במרחב הציבורי. תופעה שלא פוסחת על אף אישה, זאת יכולה להיות זמרת מפורסמת, אלופה אולימפית ואפילו ניצולת שואה, רק מעצם היותן נשים. חברתי לסיעה יוליה מלינובסקי יזמה הצעת חוק שמטילה קנס של עד 75 אלף ₪ על העבריין המשחית, ואני גאה להצטרף להצעת החוק שתגרום לכל עבריין לחשוב פעמיים.

כבוד האישה הוא ערך עליון ואנחנו נמשיך לקדם אותו גם במרחב הפרטי וגם הציבורי.

בשורה ענקית לשוק המזון בישראל 

שר האוצר ממשיך לבצע מהפך בכלכלת ישראל, ולעשות שינויים שורשיים שהשוק צמא להם.

בזכות הרפורמות שהובלנו בתקציב האחרון ביבוא, מכס אפס וברגולציה, אחת הרשתות המובילות באירופה תגיע לישראל. קרפור ענקית המזון תפתח 150 סניפים בישראל! צעד שישפיע על פתיחת התחרות והורדת המחירים.

מגדילים נקודות זיכוי לעולים חדשים

השבוע בוועדת הכספים הכנו את החוק שיזמתי  להטבות מס לעולים – לקריאה שניה ושלישית.  שנים שהטבות המס לא מומשו, ויצרו קבוצות זכאות ריקות. מדובר במהפכה שתביא גם להארכת תקופת הזכאות ל4.5 שנים, וגם להגדלת שיעור המיצוי ל-70% מהעולים. כעת, כשאנו נערכים לגל עלייה משמעותי מאוקראינה והמדינות השכנות, החוק הזה רלוונטי יותר מתמיד.

בשטח

מקבלים את הילדים היתומים 

השבוע עלו לארץ מאוקראינה 100 יתומים יהודים, ומפלגת ישראל ביתנו פתחה בקמפיין גיוס תרומות עבורם. בתוך שעות ספורות מטה המפלגה התמלא במאות ארגזים עם בגדים, מזון צעצועים ועוד. הכל בשפע וברוחב לב. אנחנו נמדדים ברגעים הקשים, ואין יותר מרגש לראות את ההיענות מכל הקצוות והמגזרים של החברה הישראלית. עם ישראל ערבים זה לזה!

פתחנו מוקד סיוע לפליטים

בפגישה עם המנכ"ל מגן דוד אדום- אלי בין, התחלנו השבוע על יוזמה משותפת של הקמת מוקד טלפוני מיוחד, לסיוע לפליטים שהגיעו לישראל מאזורי הלחימה באוקראינה. אני מודה למד"א על ההתגייסות האיתנה, פתיחת קו חם שיהיה זמין בשפה הרוסית הוא צעד קריטי להנגשת המידע בצורה המהירה והטובה ביותר. נמשיך לעבוד על יוזמות משותפות ונעדכן.

המוקד פועל בין השעות 08:00-21:00 , בטלפון *5160

מסייעים הומניטרית למולדובה

כיושב ראש קבוצת הידידות מולדובה- ישראל קיבלתי ממקבילתי בקשה לסיוע הומניטרי דחוף מישראל. מתחילת הלחימה באוקראינה, מולדובה קיבלה מספר רב של פליטים ביניהם גם פצועים הנדרשים לטיפול רפואי. בעקבות הבקשה פניתי לשר האוצר שאישר מיד להקצות 2 מיליון ₪ לשליחת סיוע הומניטרי וציוד רפואי. נמשיך לבצע את חובתנו המוסרית ולסייע בהצלת חיים.

בתקשורת

פותחים שישי עם אלעד זוהר ונועה רוזין

בראיון פתוח על איך אני מעביר את ימי שישי, מתי מספיקים להיות בבית וגם בוועדת הכספים, והמצב הקשה באוקראינה.

בעיתונות

יום האישה שמח

ניוזלטר -ארכיון